Imunski sistem, ščit našega telesa
Imunski sistem je prva obrambna linija našega telesa, ki nas varuje pred povzročitelji infekcijskih bolezni. Za njegovo brezhibno delovanje morajo biti izpolnjeni pogoji, ki temeljijo na zdravem življenjskem slogu. Kljub temu lahko različni dejavniki, kot so stres, slaba prehrana ali pomanjkanje spanja povečajo tveganje za bolezni. Odkrijte, kako imunski sistem deluje in kako mu lahko pomagamo v ključnih trenutkih.
Kaj je imunski sistem?
Imunski sistem je kompleksen obrambni mehanizem, ki ga sestavlja mreža celic, tkiv, organov in procesov. Njihova glavna naloga je prepoznavanje in uničevanje patogenov, kot so bakterije, glive, virusi, glivice in paraziti, ter odstranjevanje lastnih “odsluženih” celic.
Delimo ga na dva dela:
- Prirojeni imunski sistem oz. prirojena imunost je prvi steber obrambe, ki deluje že ob rojstvu. Sestavljajo ga fizične pregrade (kot so koža in sluznice) ter imunske celice, ki so v vseh delih našega telesa, njihova naloga pa je uničevanje patogenov. Celice prirojene imunosti prepoznajo in uničijo širok spekter patogenov, čeprav se z njimi srečujejo prvič, delujejo pa nespecifično (na vse patogene reagirajo podobno).
- Pridobljeni imunski sistem pa se razvije sčasoma in nudi dolgotrajno zaščito pred točno določenimi patogeni. Ko se limfociti, celice pridobljenega imunskega sistema, enkrat srečajo s patogenom (antigenom), shranijo informacije o njem (imunski spomin). Ob ponovni okužbi ga prepoznajo in nanj reagirajo specifično, tako da hitreje proizvajajo protitelesa, beljakovine, katerih glavna naloga je prepoznati in nevtralizirati patogene. Vsak naslednji odziv na isti patogen je torej hitrejši in močnejši, saj ima telo že orožje in načrt. Učinkovitost cepljenja proti nekaterim okužbam temelji na tem principu.
Ključni dejavniki za optimalno delovanje imunskega sistema
Da imunski sistem deluje optimalno, mora biti izpolnjenih več ključnih dejavnikov. Kadar ti dejavniki niso v ravnovesju, se imunski sistem oslabi, kar se lahko odraža v pogostejših okužbah in vnetjih, utrujenosti, počasnem celjenju ran, težavah s prebavo itd., Pomemben vpliv na imunski sistem imajo stres, spanje in fizična aktivnost, ključna pa je prehrana. Ta je namreč vir hranil, kot so vitamini in minerali, maščobne kisline, aminokisline itd., od katerih je odvisna prav vsaka faza imunskega odziva.
Zgodovinsko gledano je bil pomen mikrohranil za imunski sistem utemeljen na pomanjkanju vitamina C in pojavu skorbuta. Odkritje, da je pomanjkanje vitamina C vzrok za skorbut, je vodilo tudi v raziskave drugih snovi. Mikrohranila z najmočnejšimi dokazi za podporo imunskemu sistemu so cink, vitamini C, D, A, E, B6, B12, selen, železo, vse bolj pa se poudarja pomen aminokislin.
Aminokisline in imunski sistem
Naše telo je sestavljeno iz beljakovin, ki se nahajajo v vseh celicah, našim tkivom dajejo strukturo (mišice, koža, lasje, nohti) in opravljajo različne vloge v številnih telesnih funkcijah (encimi, hormoni, transport hranil …). Zato za normalno delovanje človeško telo potrebuje optimalno oskrbo z aminokislinami, ki so osnovni gradniki beljakovin.
Tudi imunski sistem ne more delovati brezhibno, če nima zadostne količine aminokislin. Te so namreč potrebne za sintezo protiteles (beljakovina imunoglobulin), vplivajo pa tudi na številne druge mehanizme.
Uravnotežena prehrana je vir vseh hranil, zato lahko z uživanjem ustrezne hrane pomembno prispevamo k zdravju in učinkovitosti našega imunskega sistema. Kadar ne moremo popolnoma zadovoljiti vnosa hranil v telo, predvsem v obdobju povečanih potreb organizma, pa so na voljo prehranska dopolnila z aktivnimi snovmi za krepitev odpornosti in hitrejšo regeneracijo telesa.
- Vitamini A, B6, B12, C in D, folna kislina ter minerali cink, baker in selen imajo vlogo pri delovanju imunskega sistema.
- Vitamini C, B6 in B12, magnezij, pantotenska kislina, riboflavin, tiamin in baker prispevajo k sproščanju energije.
- Antioksidanti cink, baker, selen, riboflavin ter vitamina C in E prispevajo k zaščiti celic pred oksidativnim stresom.
- Folna kislina, vitamin B12 in vitamin C prispevajo k zmanjševanju utrujenosti in izčrpanosti.
- Aminokisline – priporočljivo je uživanje aminokislin v obliki prehranskih dopolnil s predpono L, ki nakazuje, da je struktura aminokisline enaka naravni.
- Koencim Q10
*Vsebine na naši spletni trgovini so izobraževalne narave in so usmerjene k posameznikovi krepitvi lastnih kompetenc ter posledično ne predstavljajo oziroma ne nadomeščajo zdravstvenega nasveta. Objavljene vsebine niso namenjene in se ne smejo razumeti kot zagotavljanje ali izvajanje zdravniških, negovalnih ali strokovnih zdravstvenih storitev/posegov/svetovanj. Vsebine niso diagnostično orodje, strokovni medicinski nasvet v zvezi z diagnozo ali zdravljenjem ali nadomestilo za strokovno medicinsko diagnozo, mnenje ali predlagani potek zdravljenja s strani usposobljenega zdravstvenega delavca, prav tako se na njih ne smeta zanašati v zvezi z diagnozo ali zdravljenjem.