Ste se kdaj pogledali v ogledalo in opazili temne lise, ki so se kar »čez noč« pojavile na vaši koži? Hiperpigmentacija je eno najpogostejših kožnih stanj, s katerim se soočajo ljudje po vsem svetu – ne glede na barvo kože. Gre predvsem za zoprno estetsko težavo, ki večinoma ni škodljiva, lahko pa vpliva na samozavest in samopodobo. V tem članku bomo raziskali, kaj povzroča hiperpigmentacijo, kako jo preprečiti in kakšne možnosti zdravljenja so na voljo. Pridružite se nam na poti do bolj enakomerne in sijoče kože!
Kaj je hiperpigmentacija?
Hiperpigmentacija se kaže kot pigmentni madeži, lise ali pege, ki so temnejši od drugih predelov kože, še posebej pogosti pa so nad zgornjo ustnico, na licih, čelu, vratu in dekolteju. Ti madeži nastanejo, kadar koža proizvaja in nalaga preveč melanina, pigmenta, ki določa barvo našim očem, lasem in koži.
Glavni dejavnik za proizvodnjo melanina je sonce, a UV-sevanje ni edini vzrok za hiperpigmentacijo. Na nastanek pigmentnih madežev lahko vplivajo stres, hormoni, onesnaženost okolja, pa tudi določena zdravila. V grobem glede na vzrok govorimo o več različnih oblikah hiperpigmentacije:
- Sončne (starostne pege) oz. solarni lentigo: so posledica prekomerne in nezaščitene izpostavljenosti sončnim žarkom. Več časa preživimo na soncu brez UV-zaščite, večja je verjetnost, da se bodo pojavile sončne pege oziroma lise.
- Melazma: je skoraj izključno ženska težava, saj je povezana s hormonskimi spremembami (nosečnost, ob kontracepciji, v menopavzi). Čeprav izpostavljenost soncu ni vzrok za melazmo, lahko poslabša simptome.
- Postinflamatorna oz. postvnetna hiperpigmentacija: pojavi se pri aknah, ekcemih ali drugih kožnih stanjih. Vnetno stanje spodbudi kožo, da za svojo zaščito proizvaja več melanina. Sonce lahko stanje še poslabša.
Melanogeneza
Melanin nastaja v biološkem procesu, imenovanem melanogeneza. Gre za kompleksen in natančno reguliran proces, ki je pod “nadzorom” genetskih, okoljskih in hormonskih dejavnikov. Melanin nastaja iz aminokisline tirozin, za njegovo sintezo je ključen encim tirozinaza. Bolj ko so naše kožne celice izpostavljene dejavnikom stresa in prostim radikalom (UV-sevanju, onesnaženemu zraku etc.), bolj je aktivna tirozinaza, večja je proizvodnja melanina in več je možnosti za nastanek pigmentnih madežev.
Podvrženost pigmentnim madežem je odvisna tudi od genetike in pa seveda staranja, zaradi katerega postanejo naravni procesi v koži manj učinkoviti in počasnejši.
Mehanizmi za preprečevanje in zmanjševanje pigmentnih madežev
1. Preventiva
S pigmentnimi madeži se najučinkoviteje spopademo s preventivo. Ne glede na to, katera od oblik hiperpigmentacije nas teži, je prvi korak vedno ustrezna in temeljita zaščita pred sončnimi žarki! Sonce je VEDNO dejavnik, ki poslabša stanje! Kreme z visokim zaščitnim faktorjem, oblačila in pokrivala ter izogibanje sončnim žarkom v čim večji meri so nujni preventivni ukrepi.
2. Antioksidanti
Sončna svetloba (UV-žarki) lahko povzroči nastanek prostih radikalov*. To so majhne reaktivne kisikove molekule, ki lahko močno poškodujejo kožne celice, povzročijo oksidativni stres in sprožijo melanogenezo oz. povečano tvorjenje melanina.
Pigmentni madeži torej nastanejo, če naše telo nima dovolj učinkovitih antioksidativnih sistemov, ki se borijo proti prostim radikalom. Zato je tako za preprečevanje kot manjšanje pigmentnih madežev nujno uživanje antioksidantov, kot so vitamin C, E itd.
*Poleg sončnih žarkov so za nastanek prostih radikalov, ki najbolj vplivajo na našo kožo, krivi tudi stres, nepravilna prehrana, kajenje, zdravila itd.
3. Učinkovine, ki zavirajo melanogenezo
Do prevelikih količin melanina in pigmentnih madežev pride, kadar je povečana aktivnost tirozinaze. Določene snovi pa lahko zavirajo tirozinazo oz. celoten proces melanogeneze – med njimi so nekateri polifenoli*, glutation**, pa tudi vitamina C in E ter niacin (B3).
*Polifenoli so skupina kemičnih spojin, ki jih najdemo predvsem v rastlinah. Znani so po svojih pozitivnih lastnostih in imajo različne koristi. Vključitev živil ali prehranskih dopolnil, bogatih s polifenoli, lahko na splošno prispeva k boljšemu počutju. Vir polifenolov so tudi različni rastlinski izvlečki, kot sta izvlečka brusnic ali oliv.
**Glutation je eden najpomembnejših in najmočnejših antioksidantov, ki je telesu lasten – telo ga sintetizira samo. Ker je kot surovina v prehranskih dopolnilih zelo nestabilen, lahko za povečanje količin glutationa v telesu uživamo snovi, ki sodelujejo v njegovi sintezi. Med njimi je L-cistein, za katerega je bilo dokazano, da vpliva na posvetlitev kože oz. pigmentnih madežev.