Zakaj je pri izdelku Valens Melatonin priporočen dnevni odmerek samo 0,33 mg?
Večina prehranskih dopolnil na trgu vsebuje višje odmerke melatonina, t. j. 1 mg ali več. V Valensu pa smo se za nižji odmerek odločili na podlagi priporočila Javne agencije za zdravila in medicinske pripomočke in skrbnega pregleda študij in literature. JAZMP določa najvišji dovoljen odmerek melatonina v prehranskih dopolnilih, t. j. 0,44 mg. Višji odmerki namreč že pomembno vplivajo na druge fiziološke procese v telesu in lahko povzročijo tudi stranske učinke. S peroralnimi odmerki 0,1 do 0,3 mg melatonina pa ne presežemo koncentracij, ki so normalno prisotne ponoči. Odmerki, ki spodbudijo fiziološke ravni melatonina v telesu, so že učinkoviti ne da bi povzročali neželene učinke.
Kako si lahko še pomagam, če imam težave s spanjem?
Pred poseganjem po raznih pripomočkih, je dobro razmisliti o vzrokih za pomanjkanje spanca in poskušati razrešiti vsaj tiste, ki so psihološkega izvora (stres, skrbi …). Sicer pa so lahko v pomoč naslednji nasveti:
- Vedno hodite spat in vstajajte ob isti uri – biološki ritem je zelo pomemben dejavnik.
- Čez dan bodite čim bolj aktivni, veliko časa preživite na svežem zraku.
- Prostor, kjer spite, naj bo temen, hladen in tih.
- Pred spanjem ne jejte in pijte preveč, hkrati pa se v posteljo ne odpravljajte lačni ali žejni.
- Zmerni bodite s kavo in drugimi energijskimi napitki.
- Izogibajte se cigaretam in alkoholu.
Kakšna je povezava med temo in melatoninom?
Melatonin se v naših možganih začne tvoriti, takoj ko se zunaj začne temniti – tako naše telo prejme tudi signal, da se bliža noč. Bolj ko se temni, več melatonina proizvajajo naši možgani, zato je največja naravna koncentracija melatonina med 2. in 4. uro ponoči. Nasprotno, svetloba tvorbo zavre.
Problem nastane zaradi sodobnega načina življenja – televizija, računalnik in drugi viri umetne svetlobe vplivajo na nastanek melatonina, prav tako nočno delo, ki poruši naravni ritem spanja, čezoceanska potovanja itd.
Za ponovno vzpostavitev ritma in spodbuditev naravnih, fizioloških ravni melatonina si torej lahko pomagamo s prehranskimi dopolnili z melatoninom, pri čemer velja previdnost – dolgoročna, prekomerna uporaba je lahko škodljiva.